PC vs konzole

11. září 2017 v 13:00 | Dawe |  Herní povídání
Už dlouho jsem chtěl toto téma nějak zpracovat, i když se to řeší dnes a denně na fórech. Pc hráči bojují proti konzolistům a konzolisti proti pc hráčům. Nic si nedarují. Já jsem byl dříve stoprocentní pc hráč. Dnes převážně hraji na konzoli...

I když jsem byl u obou táborů, nejde říct, že jedno je lepší a druhý na houby. Oboje má svá úskalí, výhody a nevýhody. O tom bych dnes rád něco napsal, ale prvně začnu tím, jak jsem se dostal ke konzolím.

S hrama jsem přišel prvně do styku u sousedů. Pc v té době stálo šílené peníze, což by mně rodiče jen tak 40 tisíc na věc, na které bych jen hrál, nedali, a o existenci playstation1 nebo konzoli od nintenda či segy jsem neměl tušen, a tak mým snem bylo to vytoužené pc. U sousedů jsme hrávali pecky své doby: Need for speed3, Worms armagedon a mnoho dalších. Ale šlo to jen na večer a na chvíli, až když měl kamarád splněné pracovní úkoly od rodičů. Čas plynul, já doma žadonil o pc, a dostal jsem už nevím přesně kdy, ale bylo léto, herní konzoli od vietnamců. Sice to nebylo to vytoužené pc a Need for speed3 se svou fotorealistickou grafikou, ale Mario mě taky zabavil na hodně dlouho, ani tanky nebyly k zahození. Byly pro dva, a tak když za mnou někdo došel, tak jsem mu strkal hned ovladač do ruky. Nebo střílení kovbojskou pistolkou, bohužel tato hra mně moc nefungovala na černobílé Tesle, tam to střílení nějak nereagovalo, a na naší zánovní barevné televizi Diadem jsem měl zakázáno hrát, protože stála závratných 14 tisíc. Ale já ji i přes to někdy zneužil, to hraní posunulo o kus dál. Vietnamské hry se mi pokazily, a já už měl pomalu nastoupit na učňák a na intr, a tak nebylo tolik času na hraní. Na intru bylo taky pc. A konečně někdy ve druháku jsem viděl chvíli ps1, ale byl jsem konzolemi stále nepolíben. Po tom, co jsem se zařadil do pracovního poměru, tak jsem si za vydřené peníze pořídil své první pc. Dá se říct, že jsem se řadil PC Master race. Hrál jsem vesele stažené hry ,(ano, dnes už poctivě nakupuji) konzole jsem tak nějak opomíjel. Myslel jsem, že hry na nich vypadají jak na těch od vietnamců. Byl jsem vždy celkem náročnej na grafiku.
První opravdové setkání bylo až s ps1, kterou vlastnil kámoš, zatvrzelý konzolista. Hrál jsem Tekkena, což na pc nebylo. Na čas měl půjčenou ps2 a já tak provedl porovnání grafiky oproti svému nabušenému pc. S překvapením to nevypadalo nějak zle. Po tomhle zážitku jsem začal sám zvažovat nákup ps2. Jeden kámoš mi říkal, proč ps2? Existuje xbox 360, tak jsem si řekl, zkusíme to.

První seznámení bylo velmi bolestivé, nemohl jsem ve střílečce nic trefit, ovladač byl proti mně, a já si říkal, co jsem to koupil za krám. Naštěstí jsem to nevzdal a zkoušel se z ovladačem nějak spřátelit. Závodní hry se nehrály vůbec špatně a střílečky šly časem také už lépe. Začal jsem hrát více na xboxu. I Call of duty jsem si náramně užíval. V ten okamžik, co jsem si pořídil konzoli jsem začal pročítat fóra a nabyl zjištění, že mezi konzolisty a pc hráčema je velká nenávist a nenechají na sobě nit suchou. A trochu si o téhle problematice načetl. Kámoš, co byl zapřísáhlý pc hráč, se mě vyptával, co xbox? Já na to, že už v pohodě a jednoho krásného dne dovezl sám svou černou mašinku s nápisem xbox, a postupem času prodal svou herní mašinu, a tak začal hrát výhradně na konzolích. A já si uvědomil, že na víru v konzole můžu přivést více lidí. Dva moji přátelé, co jsem znal přes internet si koupili také xbox, komunita nás konzolistů se začala rozšiřovat.

Ale tak bych mohl pokračovat dál a dál, ale mé milé čtenáře určitě zajímá, jak to teda je. Co je lepší? Každá strana říká, že to jejich. Pc masteři používají argumenty typu, že jsou konzolisté hloupí, pc nezvládají, a proto hrají na konzoli. S čímž nesouhlasím, já s pc problémy nemám, sám jsem byl dlouho hráč na pc a většinu problémů jsem si řešil sám. Dál pc hráči odsuzují gamepad a hýčkají si svoji klávesnici a myš, ale ve skutečnosti většina z nich nedržela za život ani gamepad v ruce.
Hodně se předhazuje, že konzole mají exkluzivní hry, ale své exkluzivity má i pc. Pak už je to jen o hráčích, které hry je víc lákají. Na fórech se dočtete, že ty konzolové exkluzivity je stejně nezajímaj a stojej za prd, ale je z toho cítit závist.
Další věc je grafika, kdy na konzoli je daný výkon od začátku do konce a na pc každoročně stoupá, čímž jsou hráči nuceni v mezičase zvedat výkon svých strojů. Pokud jde člověk po grafických orgiích, tak pc má navrch. I když, tahle generace konzolí udělala něco nevídaného. Přišly posílené konzole, spadající do současné generace. Bohužel, hry stále vycházejí i na původní, a proto se nedá očekávat nějaký obrovský skok. Je to, jako by jste si koupili o něco výkonější pc, získali nějaký vizuál navíc, ale vše záleží na vývojářích, zda potenciál ps4 pro a xbox one x využijí nějak smysluplně, a vizuál bude blíže pc. Asi by nebyl takový problém, aby konzole výkonem konkurovali pc, určitě by šlo vydávat každé dva roky nové konzole, co by stály 30 tisíc, pak by tu byly obrovsky výkonné mašiny. Otázka je, zda by tak trh mohl fungovat. Pc si člověk vylepší, postaví podle svých finančních možností. Někdo má pc jako z NASA, někdo hraje na starém pc v minimálních detailech nové hry, a taky je spokojen. Konzole jsou takový zlatý střed. Dnes, za cenu ps4 slim kolem 6 tisíc, člověk získá stroj na kterém si zahraje nové hry ve slušně kvalitě, která ale nedosahuje kvalit nejvyššího nastavení pc. Ale o tom konzole nejsou. Ty právě přináší ten zlatý střed za rozumné peníze s bonusem exkluzivních her, které jinde nejsou. Přijde mi úsměvné, že pc hráči se smějí konzolistům, že mají toustovače s mizernou grafikou, ale na druhou stranu brečí, jak jsou nové hry špatně optimalizované, a jak jim jejich miláček za 60 tisíc nestíhá. Já byl na obou stranách, mrzí mě, že se konzolisti a pc hráči hádají a hledají argumenty v čem je jejich platforma lepší, kdo má navrch. Bohužel i konzoloví hráči se dělí na ps fans a xbouny, a hádají se, která krabička je výkonnější, kdo má více exkluzivit, a přitom jsou to všichni hráči.

Já bych tímhle článkem chtěl říct, že ať už hrajete na nabušeným pc nebo na mobilu, stále jste hráči. Já jako hráč si nechci nechat ujít ty skvělé hry, proto mám jak Playstation tak do mé sbírky přibude i Xbox one X. A i přes to, že na pc už moc nehraji, tak stále sleduji svět hardawaru a v koutku duše sním o nabušeném pc, kde budu hrát ty nejnovější hry na plné kule. Ale to také něco stojí, a hlavně už nechci do hraní investovat tolik peněz a času jako dříve. Proto mně současně vyhovuje více konzole. Neřeším, zda je mé pc dostatečně silné, zda mám nové ovladače atd. Více mně vyhovuje hraní na gamepadu než na myši, ale to už je o preferencích každého z nás. Hlavně s mou milovanou přítelkyní hrajeme spolu, sbíráme trofeje, a s ní vím, že nemusím řešit, zda ten stín by vypadal lépe na pc nebo jestli je to tak dobré.

Doufám, že ten, kdo se dostal až sem, tak nebude brblat, že to nemá ani hlavu ani patu. Já to nepsal se záměrem říct, co je lepší, co horší, oboje má své, a nejlepší je, mít vše doma, a na tom hrát, a povídat si s ostatními hráči o zážitcích z her. Ne se hádat a poměřovat se, kdo má většího herního pindika. Amen.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama